Ολλανδία και Αγγλία θέλουν να σφραγίσουν πρωτιά και πρόκριση

29/11/2022 09:50
Ολλανδία και Αγγλία θέλουν να σφραγίσουν πρωτιά και πρόκριση
Οι νίκες της Βραζιλίας και της Πορτογαλίας επί των Ελβετών (1-0) και των Ουρουγουανών (2-0) αντίστοιχα, «σφράγισαν» την παρουσία τους στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, στο κλείσιμο της 2ης αγωνιστικής και πλέον από την Τρίτη (29/11) οι 32 ομάδες μπαίνουν στην 3η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων, που θα κρίνουν τα πάντα όσον αφορά τις ομάδες που θα πάρουν τα «εισιτήρια» για τα νοκ-άουτ, αλλά και τις κατατάξεις στους ομίλους.
 
Διαβάστε επίσης:
 
Το πρώτο «πιάτο» της 3ης αγωνιστικής «σερβίρουν» ο 1ος και ο 2ος όμιλος, όπου η Ολλανδία και η Αγγλία θέλουν να σφραγίσουν τις νίκες και την πρωτιά στα γκρουπ τους, ενώ ο Ισημερινός με τη Σενεγάλη και το Ιράν με τις Η.Π.Α. θα δώσουν τα πάντα για να πάρουν τις δεύτερες προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στους «16».
 
Αξίζει να σημειωθεί πως από την Τρίτη (29/11) οι δύο αγώνες ανά όμιλο της 3ης αγωνιστικής θα διεξάγονται την ίδια ώρα (17:00 και 21:00 οι δύο «ζώνες») για λόγους αξιοπιστίας και διαφάνειας.
 
 
Ολλανδία-Κατάρ (17:00)
Στο «Al Bayt Stadium» της πόλης Αλ-Χορ η Ολλανδία, μολονότι δεν έχει εντυπωσιάσει μέχρι στιγμής στη διοργάνωση, θέλει μία ευρεία νίκη επί του αποκλεισμένου Κατάρ, για να διασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλό του.
Εκτός για τους Καταριανούς θα είναι ο τραυματίας ο Αλ Ραβί, ενώ αμφίβολος για τους Ολλανδούς είναι ο Λανγκ λόγω διαστρέμματος.
Οι πιθανές συνθέσεις:
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε, Ντάμφρις, Μπερχούις, Φρένκι ντε Γιόνγκ, Μπλιντ, Χάκπο, Μπερχούιν, Ντεπάι.
ΚΑΤΑΡ: Μπαρσάμ, Μιγκέλ, Κουκί, Χασάν, Μοχαμάντ, Χατέμ, Μαντιμπό, Αλ-Χαϊντός, Αλμέντ, Αλί, Μουντάρι. ari
 
Ισημερινός-Σενεγάλη (17:00)
Την ίδια ώρα (17:00) στο «Khalifa International Stadium» της Ντόχα, ο Ισημερινός χωρίς τον «λαβωμένο» ηγέτη του Ένερ Βαλένσια (τραυματίας στο γόνατο) θέλει μίνιμουμ την ισοπαλία απέναντι στη Σενεγάλη για να πάρει τη 2η θέση. Στον αντίποδα, οι Αφρικανοί που θα αγωνιστούν χωρίς τους τραυματίες Μπαλό-Τουρέ και Κουγιατέ με νίκη θα είναι στον επόμενο γύρο.
Οι πιθανές συνθέσεις:
ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ: Γκαλίντες, Πορόσο, Τόρες, Χινκαπιέ, Πρεσιάδο, Μέντες, Καϊσέδο, Εστουπινιάν, Πλάτα, Σαρμιέντο, Εστράδα.
ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Ι. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Τζάκομπς, Σαρ, Μεντί, Ι. Γκουέιγ, Ντιατά, Ντιά, Ντιεντιού.
 
Ουαλία-Αγγλία (21:00)
Η Αγγλία δεν «τελείωσε» τη δουλειά στο ματς της 2ης αγωνιστικής απέναντι στις Η.Π.Α. και θέλουν πλέον πάση θυσία τη νίκη επί της Ουαλίας για να βγει πρώτη στον 2ο όμιλο. Στο «Ahmad bin Ali Stadium» της πόλης Αλ-Ραγιάν, ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δεν θα έχει διαθέσιμο μόνο τον Ράιτ που ταλαιπωρείται από ίωση, ενώ επανήλθε ο Μάντισον που έχασε τα δύο πρώτα ματς λόγω προβλήματος στο γόνατο. Οι Ουαλοί (που έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες) δεν υπολογίζουν στον τιμωρημένο Χένεσι, που αποβλήθηκε στον αγώνα με το Ιράν και τη θέση του κάτω από τα δοκάρια θα πάρει ο Γουόρντ.
Οι πιθανές συνθέσεις:
ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Μέφαμ, Ροντόν, Ντέιβις, Ρόμπερτς, Ράμσεϊ, Αμπαντού, Γουίλιαμς, Τζέιμς, Μουρ, Μπέιλ.
ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Ράις, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Μάουντ, Φόντεν, Κέιν.
 
Ιράν-ΗΠΑ (21:00)
Μάχη μέχρις... εσχάτων αναμένεται και στο «Al Thumama Stadium» της Ντόχα, όπου το Ιράν θα αντιμετωπίσει τις Η.Π.Α. σε ένα ιστορικό ματς που πιθανότατα θα δώσει το δεύτερο «εισιτήριο» για τους «16».
Εκτός μάχης για το Ιράν έχουν τεθεί οι Μπαϊρανβάντ (τραυματισμένος στο κεφάλι) και Τζαχανμπάκς (τιμωρημένος με δύο κίτρινες), ενώ οι Αμερικανοί δεν έχουν καμία απουσία.
Οι πιθανές συνθέσεις:
ΙΡΑΝ: Χ. Χοσεϊνί, Ραζαεϊάν, Μ. Χοσεϊνί, Πουραλιγκανζί, Μοχαμαντί, Αλί Γκολιζαντέχ, Νουρολαχί, Εζατολαχί, Χατζισαφί, Ταρέμι, Αζμούν.
ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ, Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον, Άνταμς, Μούσα, ΜακΚένι, Πούλισικ, Γουεά, Ράιτ.
 
 
Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχουν ως εξής:
 
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΦΑΣΗΣ ΟΜΙΛΩΝ
 
Τρίτη 29 Νοεμβρίου
1ος όμιλος: Ολλανδία-Κατάρ                17:00
1ος όμιλος: Ισημερινός-Σενεγάλη           17:00
2ος όμιλος: Ουαλία-Αγγλία                 21:00
2ος όμιλος: Ιράν-ΗΠΑ                      21:00
 
Τετάρτη 30 Νοεμβρίου
4ος όμιλος: Αυστραλία-Δανία               17:00
4ος όμιλος: Τυνησία-Γαλλία                17:00
3ος όμιλος: Πολωνία-Αργεντινή             21:00
3ος όμιλος: Σαουδική Αραβία-Μεξικό        21:00
 
Πέμπτη 1η Δεκεμβρίου
6ος όμιλος: Κροατία-Βέλγιο                17:00
6ος όμιλος: Καναδάς-Μαρόκο                17:00
5ος όμιλος: Ιαπωνία-Ισπανία               21:00
5ος όμιλος: Κόστα Ρίκα-Γερμανία           21:00
 
Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου
8ος όμιλος: Γκάνα-Ουρουγουάη              17:00
8ος όμιλος: Ν. Κορέα-Πορτογαλία           17:00
7ος όμιλος: Σερβία-Ελβετία                21:00
7ος όμιλος: Καμερούν-Βραζιλία             21:00
 
πηγή